האגודה למלחמה בסרטן הוכרה לצורך התמחות ברפואה פליאטיבית לרופאים

צוות - השירות הפליאטיבי הוספיס בית בשבוע שעבר עם קבלת ההודעה. דר ולר שלישי מימין_ק
צוות - השירות הפליאטיבי הוספיס בית בשבוע שעבר עם קבלת ההודעה. דר ולר שלישי מימין_ק

השירות הפליאטיבי הביתי (הוספיס-בית) של האגודה למלחמה בסרטן הוכר ע"י משרד הבריאות לצורך התמחות במקצוע רפואה פליאטיבית (תומכת).

בהתאם להמלצת המועצה המדעית של הר"י, הכיר משרד הבריאות באגודה למלחמה בסרטן לצורך התמחות פליאטיבית לרופאים.

המתמחים ברפואה יוכלו להתמחות ברפואה פליאטיבית במסגרת הוספיס בית של האגודה למלחמה בסרטן בקהילה. תוכנית ההתמחות תנוהל על ידי ד"ר אלכסנדר ולר, המנהל הרפואי של הוספיס-בית של האגודה למלחמה בסרטן ומרצה בכיר אורח בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב.

ב-2012 אישר משרד הבריאות את מסלול ההתמחות ברפואה פליאטיבית לרופאים. כיום יש מספר מצומצם של מחלקות במרכזים הרפואיים ובקהילה, בהן ניתן להתמחות בתחום זה.

משה בר-חיים, מנכ"ל האגודה למלחמה בסרטן: "ההכרה באגודה כמקום להתמחות הינה הכרה ברמה המקצועית הגבוהה של השירות הפליאטיבי הניתן ע"י הוספיס הבית של האגודה וביכולת להכשיר את המתמחים החדשים ברמה הגבוהה ביותר. העובדה כי לא מדובר במחלקה בבית חולים, אלא בשירות המופעל בקהילה ובפועל בביתם של החולים, מעניקה יתרון לימודי משמעותי למי שבוחר לבצע את ההתמחות באגודה למלחמה בסרטן."

ד"ר ולר: " ייחודה של ההתמחות במסגרת הוספיס בית היא בכך שהרופא המתמחה רוכש את הניסיון בביתו של החולה, עם הכלים הטיפוליים שיש בקהילה ולא רק התמחות ברפואה פליאטיבית אשפוזית כפי שיש במחלקות השונות בביתי החולים. בנוסף את הניסיון הזה יקבלו הרופאים המתמחים מצוות הוספיס הבית המנוסה בארץ עם 38 שנות טיפול. בכלל המגמה הכללית במערכת הבריאות היא להעביר את הטיפול  מבתי החולים לטיפול בקהילה וההחלטה הזו הינה חלק מהמגמה".

הטיפול הפליאטיבי וטיפול תומך, הניתן במסגרת הוספיס-בית של האגודה למלחמה בסרטן הוא חלק מגישה טיפולית שנועדה לשפר את איכות החיים של חולים המתמודדים עם מחלת הסרטן ובני משפחותיהם, על ידי מניעה והקלה של תסמינים גופניים ונפשיים. הטיפול משמעותי בעיקר במצבים בהם החולה מתמודד תסמינים מורכבים הגורמים לסבל משמעותי.

שירות טיפול ביתי מספק מענה סיעודי, רפואי ופסיכו-סוציאלי, במטרה להקל באופן מרבי את סבלו של החולה באמצעות איזון תסמינים פיזיים, נפשיים ורוחניים, דוגמת כאבים, תשישות, בחילות והקאות, קוצר נשימה, עצירות, בלבול, דיכאון, פחד, חרדה ועוד.

השירות הפליאטיבי הביתי של האגודה הוא הוספיס-הבית הממוסד הראשון בישראל, והוקם על ידי האגודה למלחמה בסרטן בשנת 1989. מטרת השירות להעניק איכות חיים טובה ככל האפשר לחולים שמחלתם נמצאת בשלב מתקדם ומעוניינים להישאר בבתיהם, יחד עם משפחתם וסביבתם התומכת. השירות מהווה גם מקום הדרכה לצוותים רב-מקצועיים בתחום. השירות פועל ממשרדי שירות טיפול פליאטיבי ביתי תומך (הוספיס-בית) הממוקמים בהוספיס האשפוזי ב'בית פרידמן', במרכז הרפואי שיבא תל השומר, שהוקם בסיוע האגודה למלחמה בסרטן ונותן מענה למטופלים המתגוררים באזור המרכז.

מאמרים קשורים

מעון קלור מציע לשוהים בו ליווי של צוות מיומן ומקצועי, תמיכה רגשית ומגוון פעילויות פנאי, כמו סדנאות מלאכת יד ושיעורי התעמלות המותאמים לחולים אונקולוגים ומועברים על ידי מתנדבים מומחים בתחומם. כמו כן, השוהים במעון לוקחים חלק בפעילויות התמיכה והרווחה של האגודה למלחמה בסרטן – מפגשים בנושא זכויות ושירותים לחולים ולמחלימים, סדנאות טיפוח ואיפור במסגרת פרוייקט "להיראות טוב – להרגיש טוב יותר", הרצאות מקצועיות ועוד. כל הפעילויות מתקיימות בהתאם להנחיות התו הסגול.